Kat Karşılığı İnşaat

Kat karşılığı yapılan inşaatlarda inşaat bedelinin ya da devredilen arsa mülkünün inşaattan bağımsız bölüm olarak verildiği alanlara ve inşaatlara denir. İnşaat sırasında arsa sahibinin arsasını müteahhide vermesi veyahut yeni bir bina sahibi olmak için diğer müteahhitten alacağınız daire karşılığında dairenizi vermeniz kat karşılığı inşaat olarak adlandırılır. Kat karşılığında yapılacak olan dairelerde alanında uzman ve güvenilir müteahhitlerden ve firmalardan destek almanız önemlidir. Daha sonrasında oluşabilecek aksaklıklardan karşınızdaki kişiyle muhataplığınızı kesmeyecek ve güvenilir bir şekilde dairenizi veya arsanızı teslim edebileceğiniz kişilerle iş birliği yapmanız gerekir.

Arsanızda gerçekleşecek inşaat karşılığında arsanızı müteahhite ve alanında uzman firmalara vererek karşılığındaki alacağınız daireye kat karşılığında yapılan inşaat olarak bilinir. Yeni bir daire satın almak istiyorsunuz fakat belirli bir miktarda bütçeniz ve paranız olmadığı durumunda oturduğunuz evi müteahhite vererek kendi daireniz karşılığında inşaattan daire satın alabilirsiniz. İnşaatın yapılacağı alanı önceden görmeniz ve hangi daireye alacağınızı belirlemeniz gerekir. Bu konularda güvenilir firmalara müracaat ettiğiniz zaman gönül rahatlığıyla inşaat sırasında yapılan evinizin tamamlandığını görebilirsiniz. Firmamız bu konuda uzman ve teknik müteahhitler ve çalışanlar ile birlikte hizmet vererek dairenizin kısa süre içerisinde teslimini gerçekleştirir.

 

Kat Karşılığı Arsayı Müteahhide Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnşaatın yapılacak olan firmanın geçmişini ve referanslarını önceden incelemeniz ve araştırmanız gerekir. Eğer arsaya inşaatı yapılacak olan müteahhit yeni bir müteahhit ise banka referanslarından ve gerekli kurumlardan araştırılması gerekir. Firmamız bu konuda uzun yıllardır bu hizmeti verdiği için gönül rahatlığı ile firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Kat karşılığında arsayı müteahhide verecekseniz ilk dikkat etmeniz nokta dairenin ne zaman teslim edileceği olmalıdır. Dairenin teslim edilme süresi sözleşmede değerlendirilmez ise hesaplanan süreden aylar sonra veyahut yıllar sonra teslim edilen daire sürelerinde gecikme meydana gelmektedir.

Sözleşmelerde meydana gelen sureler genellikle 12 ila 18 ay arasında bölgelere ve yaşam koşullarına göre değişmektedir. Yapılacak olan projenin iyi analiz edilmesi ve kullanılacak malzemenin kalitesinin konuşulması gerekir. Müteahhit arsa sahibine ve inşaat sahibine karşılık iki tarafın da mağdur olmaması için sözleşme yapılması mümkündür. Firmamız bu konuda gerekli evrak ve bilgileri sizlere temin ederek kat karşılığı inşaat işi yapmaktadır.

 

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Nedir?

Türk borçlar kanununun 470. maddesine göre tanımlanan kanunun eser sözleşmesine ilişkin olarak tanımlanan sözleşmede arsa sahibi ve daire sahibinin de zor durumda kalmaması için iki tarafında gözetilmesi gerekir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi olarak yapılan bu sözleşmede arsa sahibinin arsasının devretmeye veya belirli olarak paylara ayırması kısmında bina yapmayı kabul ettiğini ve arsasını müteahhide devrettiği ne dair rızasının olduğunu belirtmektedir.

Her iki tarafa da borç yükleyen bir sözleşme olduğu için arsanın inşaata elverişli bir toprağa sahip olması gerekir. Devredilen arsa mülkünün tapulu olması gerekir. İleride olabilecek uyuşmazlıklar ve doğabilecek sorunlar göz önünde bulundurularak kullanılacak malzemenin kalitesi ve yapının teslim edilmesi süresi sözleşmede geçmelidir.